Basın Bildirisi – 12 Şubat 2017 Pazar

Mülkiyeliler Birliği Derneği İzmir Şubesi

Basın Bildirisi – 12 Şubat 2017 Pazar

 

Bugün burada Mülkiye’den 24’ü 7 Şubat 2017 tarihli 686 sayılı kanun hükmünden kararname ile olmak üzere,  son altı ayda hukuksuz bir şekilde 33 akademisyenin ihraç edilmesini protesto etmek için toplanmış bulunmaktayız.

 

Tarihi bir dönüm noktasından geçmekteyiz. Geçmişte olduğu gibi bugün de iktidar Mülkiye’yi hedef tahtası durumuna getirmiştir. 15 Temmuz sonrasında yaşadığımız olağanüstü hal fırsatçılığı dönemi ile hukukun üstünlüğü ve demokrasimiz ayaklar altına alınmış ve iktidara muhalif tavrı; onurlu duruşu ile dikkat çeken Mülkiyemizin vatansever, fikri hür vicdanı hür nesiller yetiştiren, birbirinden değerli akademisyenleri terör örgütü üyesi olma yaftasıyla görevlerinden el çektirilmiştir. Sistematik bir şekilde iktidar yanlıları tarafından Mülkiyemize ve temsil ettiği değerlere karşı açıkça bu operasyon ile amaç; Mülkiye’nin içini boşaltmak, sesini susturmaktır. Bugün uygulanan bu bilinçli politika ile Mülkiye’de dersler durma noktasına gelmiş, eğitim felç edilmiştir.

 

Mülkiye Türkiye’nin vicdanıdır, susturulamaz ve baskılara boyun eğmez. Önce Mülkiye demek önce vatan demektir. Mülkiye geleneği; en karanlık günlerde dahi devam etmiş, “ey vatan gözyaşların dinsin yetiştik biz” haykırışıyla, isyan, umut ve sabırla bir bedel ödenerek bu günlere gelinmiştir.

2. Abdülhamit’in istibdat döneminde dağıtmayı deneyip başarısız olduğu Mülkiye’yi ne 12 Eylül dağıtabilmiştir ne de bugün kendini padişah sananlar dağıtabilmeyi başaracaklardır. Mülkiye bugün tarihsel onurlu duruşundan aldığı özgüven ve inanç sayesinde hocaları, mezunları ve öğrencileri ile kenetlenmiş durumdadır. Karanlığa yakılan bu meşale olan Mülkiyenin irfan ışığını söndürmeye kimsenin gücü yetmez, yetmeyecektir.

 

Hocalarımız dik duruşu ile Mülkiye’de edinmiş olduğumuz sorgulama, itiraz etme fikrini yüksek sesle söyleyebilme gücünden aldığımız kararlıkla; olağanüstü hal fırsatçılığı ve hukuksuzluğu sonucu bir Mülkiye kıyımına dönüşen antidemokratik kanun hükmünde kararnameleri esefle kınıyor, hocalarımıza uygulanan baskı ve şiddetin karşısında olduğumuzu kararlıkla belirtiyoruz. Mülkiyeliler Birliği Derneği İzmir Şubesi olarak bu tarihi yanlıştan geri dönülene dek protestomuzu sürdüreceğimizi ve haklı davamızın savunucusu olacağımızı ilan ediyoruz.

Haber Fotoğrafı