Çanakkale.

Bundan 104 yıl önce I.Dünya savaşının en çok kızıştığı günlerde itilaf devletleri Almanya ile ittifak halinde olan Osmanlı İmparatorluğunu şok bir operasyonla savaş dışı bırakmaya karar verdi. Operasyonun amacı Çanakkale Boğazından geçip, imparatorluğun kalbi olan İstanbul’u işgal ederek, Rusya ile bağlantı sağlamaktı. Bu girişimin itilaf donanması aracılığıyla gerçekleştirilmek istenen ayağı işgalciler için bir askeri felakete dönüştü. Mart 1915’de itilaf donanmasının yaptığı saldırılar 3 savaş gemisinin batması ve diğer 3 diğer geminin ağır yara alması ile sonuçlandı. Bu başarısızlık üzerine başlatılan kara operasyonlarında ise operasyon yükünü üstlenen Avusturalyalı ve Yeni Zelandalı askerler çok iyi tahkim edilmiş mevzilerde tavizsiz ve son derece disiplinli bir savunma ortaya koyan Türk ordusu karşısında başarısızlığa mahkum oldu.

Her iki taraftan ağır kayıplar yaşanan savaşta, 33 yaşında bir albay olan modern Türkiye’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün ANZAC sahilinde yer alan sözleri ise onun liderlik vizyonu hakkında çok önemli ipuçları içermektedir.

"Bu memleketin toprakları üzerinde kanlarını döken kahramanlar. Burada bir dost vatanın toprağındasınız. Huzur ve sükûn içinde uyuyunuz. Sizler, Mehmetçiklerle yan yana, koyun koyunasınız. Uzak diyarlardan evlatlarını harbe gönderen analar. Gözyaşlarınızı dindiriniz. Evlatlarınız bizim bağrımızdadır. Huzur içindedirler ve huzur içinde rahat uyuyacaklardır. Onlar, bu toprakta canlarını verdikten sonra, artık bizim evlatlarımız olmuşlardır"

 

Çanakkale kahramanlarını saygı ve minnetle anıyoruz.

 

RESİMLER

1- Mustafa Kemal ve Silah Arkadaşları
2- Atatürk’ün ANZAC askerleri ile onların anne ve babalarına hitabının yer aldığı anıt.

 

Haber Fotoğrafı