CUMBALI’ NIN KONUĞU… ŞAHİYE SAY

 ‘CUMBALI’ NIN KONUĞU…

“Bu işte bir Mülkiyelilik var!”

 

‘Samandağ’da yaşayan herkesin ŞAHİYE SAY’a borcu var’ diyor Hataylılar.

El arttıralım; yerelde gazetecilik yapanlara, herkesin borcu var!

 

Zordur hakkıyla yapılanı, yerel gazeteciliğin. Hele ki nehiri gibi ‘ASİ’ şehrindeysen.

Hem ipekböcekçiliğinden Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Müzesi’ne, Titus Kaya Tüneli’ne, haberli olacaksın hem Apollon’un Daphne’si gibi dimdik duracaksın hem de Alevi yurttaşların çokça yaşadığı şehirde neden bir cadde ve köprüye ‘Yavuz Sultan Selim’ adı verilir ki diyerek kamuoyu oluşturacaksın! Yetmedi; ‘Cumhuriyet Kitap Kulübü’nü şehire taşıyıp Aziz Nesin, Mustafa Ekmekçi, Oktay Akbal’larla insanlarım aydınlansın isteyeceksin.

 

Dururlar mı; Basın ilan Kurumu’nun ilanlarını kesiverirler, maazallah!

 

İşte o zorlukların insanı, Mülkiyeliler Birliği İzmir Şubesi’nin Mülkiyeli konuğuydu.

 

Şahiye SAY, 1979 Siyasal Bilgiler Fakültesi Basın Yayın Yüksek Okulu mezunu, Sivil toplum örgütlerinden 16 Gazetecilik Ödülü bulunan arkadaşımız; ‘Reyhanlı ve Suriye’ makalesiyle Çağdaş Gazeteciler Derneği’nin birincilik ödülünün de sahibi.

 

SAY Güneş, Cumhuriyet, Anadolu Ajansı ve Radikal için muhabirlik yaptı; 1988 yılında kurduğu SAMANDAĞ GAZETESİ ni ise 34 Yıldır sürdürmeyi başardı.

 

2014 Yılında ‘yaya kaldırımındayken’ bir aracın çarpması sonucu seri ameliyatlar geçiren arkadaşımız; konuşmayı yeniden öğrendi ama kitaplarına yenilerine eklemekten de geri durmadı. Kadın hikâyelerinden oluşan DİKENLİ KOZA (2003), DÜNDEN BUGÜNE SAMANDAĞ (2004), Bölgenin özellik ve sorunlarına yer verdiği SU TANECİKLERİ (2020), Gazete yazılarından oluşan AYRINTILAR VE ÖTESİ (2022), kitapları. Şiirlerini yayınlayacağı son kitabı da yayına hazır durumda.

 

Her şeye rağmen sürdürdüğü çabasının yanı sıra, güler yüzü ve yaşama enerjisi ile bize çok özel bir gün yaşatan Mülkiyeli arkadaşımız Şahiye SAY’a teşekkür ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

 

Mülkiyeliler Birliği İzmir Şubesi

 

 

 

Haber Fotoğrafı