12 Eylül Karanlığı

12 EYLÜL KARANLIĞI
15 Eylül 2022 Perşembe günü Konak Belediyesi, Tunceli Belediyesi Vecihi Timuroğlu Kütüphanesi ve Şubemizin katılımıyla Türkan Saylan Kültür Merkezinde “12 Eylül Karanlığı” Paneli ve sergisi gerçekleştirilmiştir.
Tunceli Belediyesi Vecihi Timuroğlu Kütüphanesi yöneticisi, Araştırmacı Yazar Mesut Özcan, arşivinde bulunan 12 Eylül ile ilgili Fotoğraf, Afiş ve Belgeleri sergilemiştir. Paneldeki konuşmasında özellikle Anadolu’da 12 Eylül’ün etkileriyle ilgili ellerinde çok sayıda bilgi ve belge olduğunu, bu bilgi belge ve kitapların belediyenin girişimiyle kurulan kütüphanede bulunduğunu ve kütüphaneye sürekli bilgi ve belge aktığını ifade etmiştir.
Panelin ikinci konuşmacısı Av. Senih Özay, 12 Eylül ile ilgili açılan davanın müdahillerinden olduğunu ve baştan sona bu davayı takip ettiğini belirterek davada davacılara karşı etkin sonuç alınması için yaptığı hukuki mücadeleyi anlatmış beklenenin aksine aydın çevrelerin bu davayla yeterince ilgilenmediklerini belirtmiştir;
Panelin moderatörlüğünü yürüten MB İzmir Şubesi YK Üyesi Murat Cahit Koğacıoğlu, Senih Özay’la birlikte Ankara’da yürüttükleri incelemeleri paylaşarak, Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya ile ilgili dava sürerken bu kişilerin servetlerinin incelenmesine yönelik MASAK raporlarının usulen uygunsuzluğunu dile getirmiştir.
Panelde Amerika ve Türkiye’deki işbirlikçilerinin etkisiyle gerçekleşen darbenin her zaman üzerine gidilmesi ve tartışılmasının önemi vurgulanmıştır.
Panel sonunda Şube Başkanımız Dr. Nazlı Kayı, Konak Belediye Başkanı Mimar Abdül Batur ve Mülkiyeliler Birliği Üyesi İshak Kocabıyık tarafından katılımcılara plaket takdim edilmiştir.
 

 

Haber Fotoğrafı