KADİFEKALE’DEN BASMANE’YE ADIM ADIM TARİH

KADİFEKALE’DEN BASMANE’YE ADIM ADIM TARİH
 
Basmane’de toplanarak otobüsle turumuza başladık.  İlk noktamız İsmet İnönü’nin doğduğu evdi. Sonrasında Kadifekale’de İzmir Körfezinin eşsiz manzarasını, tarihi kalenin surlarından seyretme fırsatı bulduk. Kadifekale’nin ardından Basmane’deki Aya Vukla (Aziz Vukolos) Kilisesi ile tarihi kilisenin bahçesinde bulunan Basın Müzesini ziyaret ettik. İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Dilek Gappi bizleri karşıladı.
 
İzmir’in tarihi semti Basmane’nin sokaklarında adım adım tarih dokusuyla Oteller sokağını dolaştık. Konak Belediyesi’nin tarihi bir köşkte hizmet veren Basmane Semt Merkezi’nde yeni kurulan Sanathane’de mola verdik. 
 
Kumrulu Mescid, Altınpark Kazı Alanı’nın yanı sıra Konak Belediyesi’nin Radyo ve Demokrasi Müzesi ile Kadın Müzesi’ni gezdik. Anafartalar Caddesi’nde yer alan Tarihi Emniyet Oteli, Kıllıoğlu Hamamı, Dönertaş Sebili ile geçmişte Yahudilerin kaldığı Kortejo evleri de görme ve tanıma fırsatı bulduk. 
 
Turumuza katılanlara ve bizlere eşlik eden rehberimiz Konak Belediyesi Kent Tarihi Birimi Sorumlusu Sayın Teodora Hacudi’ye teşekkür ederiz.
 
 
Haber Fotoğrafı